fbpx

Gra z rozegraniem do bocznej strefy (faza przejścia) 4v2 na 3vBr.

Organizacja ćwiczenia
  • Czas ćwiczenia: 10-15′.
  • Pole ćwiczenia: Optymalnie połowa boiska.
  • Sprzęt: Stożki, Oznaczniki, Piłki
Opis ćwiczenia

Zawodnicy ustawieni w polu gry 4v2 grają na utrzymanie (faza ataku). W sytuacji przejęcia piłki przez zawodników w obronie maja oni zadanie podaniem prostopadłym wyprowadzić piłkę z pola gry do bocznej strefy boiska (faza przejścia O/A). Z bocznej strefy z piłką wbiega zawodnik i finalizuje akcję 3vBr. Z pola gry wybiega zawodnik, który otwierał grę z pola 4v2.

Wskazówki i Uwagi

Gra 4v2 to nic innego jak gra pomocnicza dziadek, więc pole w tym ćwiczeniu powinno być ok 15x15m. Pamiętaj o korygowaniu ćwiczenia, jeśli w ofensywie jest za łatwo to pomniejsz pole gry, a jeśli jest za trudno to powiększ. W tym ćwiczeniu skupiamy się na dwóch fazach gry – Atakowanie i faza przejścia z O-A. Najwięcej bramek wpada właśnie w fazach przejścia, drużyna po stracie piłki nie jest zorganizowana, więc jest to idealny moment do przeprowadzenia ataku. Ważne są tutaj punkty coachingowe (znajdziesz na dole) to jest tylko moja propozycja, ćwiczenie jest na tyle uniwersalne, że znajdziesz w nim jakiś element, który chcesz szkolić lub nauczać. Jednak musisz pamiętać, żeby coachingować punkty w danej fazy gry. Bardzo często się zdarza, że jesteśmy w fazie ataku, a coaching’ujemy zadania np. z fazy bronienia. 

Punkty Coachingowe

W momencie przejęcia piłki, zawodnik musi jak najszybciej przenieść grę z małego pola gry do bocznej strefy. Ma dowolność wyboru czy zagra do lewej czy prawej strony.

Piłka otwierająca grę z małego pola, nie może być do nogi, chcemy napędzać naszą grę, więc to podanie musi być mocne i na dobieg, żeby rozpędzony zawodnik mógł dynamicznie wbiec z piłką w pole karne, zabrać się do boku i dośrodkować lub w sytuacji 1v1 wygrać dynamicznym wyjściem rywalizację.

Zawodnik z piłką ma 3 możliwości rozwinięcia akcji (1) wbiegnięcie w pole karne i zakończenie akcji strzałem (2) podanie wzdłuż bramki po ziemi (3) dośrodkowanie. Ważne jest tutaj zachowanie partnerów, żeby każdy z nich miał odpowiednio przydzielone przez Ciebie zadania. Zawodnik musi wiedzieć gdzie ma wbiec, jakie ma zadanie, jak ma się zachować. Więc niech Twoje wskazówki i zadania dla niego będą konkretne i szczegółowe.

Mam nadzieję, że ćwiczenie zainteresowało Ciebie i wykorzystasz je w swoim treningu - daj znać w komentarzu, co byś zmienił, może coś dodał?. Wiem, że jedno ćwiczenie, przeprowadzone przez dziesięciu trenerów, będzie miało dziesięć różnych wariantów - dlatego liczę też na Twoją opinie. Zapraszam Ciebie również do sprawdzenia nowych materiałów treningowych, które na pewno wzbogacą Twoją bazę treningową. Pozdrawiam Damian!

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping